Bio etanol çevre kirliligine ve is oluşumuna  neden olmayan bir yakıt türüdür.

ÖNEMLI UYARI:

Şömine sobalarimizda kendi yakıtından başka yakıt kullanmayınız.

Yakıtımız uçucu ve yanıcı bir sıvıdır.Lütfen hazneyi kapalı tutmaya özen gösteriniz

Bio etanol
Tip Bio Etanol B95
Özellikler UN 1170 Etanol, çözelti >% 95 hacim etil
keton% 1 metil ile 10 ppm denatonyum
benzoat ile tamamen denatüre
5  Litre Nr. 1905

Sipariş için tiklayiniz.

 

 

BiO ETANOL NEDiR VE NEDEN CEVRE DOSTUDUR?

Yenilenebilir bir enerji kaynağı olan Bio-ethanol genelde şeker kamışı, buğday yada mısır gibi şekerli, nişastalı yadaselülozlu bitkilerin doğal yollarla fermente edilmesinden elde edilen %100 organik alkoldür. Tamamen biyolojik ürünlerin bileşiminden oluşan bio-ethanol, ekolojik dengeye zarar vermeyen temiz yanma özelliğiyle bacasız olarak evin her noktasında uygulanabilir.Bugün içki yapımında kullanılan alkol olarak bilinmesinin yanında bio-ethanol ile çalışan motorlar da geliştirilmiştir. Günlük araçlarımızda kullanılan benzinde ufak bir yüzde olarak bio-ethanol bulunmaktadır. Ayrıca Brezilya’da şeker kamışı üretiminin yüksek oranda olması sebebiyle toplu taşıma araçları ve taksiler tamamenbio-ethanol ile çalışmaktadır. Çevre dostu olmasının sebebi ise, yanma sırasında çıkan karbondioksidin,  bitkilerin gelişimi sırasında bünyelerinde topladığı karbondioksit oranına eşit olmasıdır. Dolayısıyla atmosfere ekstradan karbondioksit yükü eklenmemektedir.

 

Bacasız şöminelerin verimliliği.

Bacasız şöminelerde yanma sırasında herhangibir zararlı atık, is yada duman çıkmaması nedeniyle baca kullanma ihtiyacı bulunmamaktadır. Standartşöminelerde ısının 2/3 bacadan çıkarak kaybolmasına rağmen bacasız şöminelerde çıkan ısının %100′ü ortam içinde kalmaktadır. Bu da bacasız şömineleri son derece verimli hale getirmektedir.

 

Bacasız şömine sistemleri taşınabilir mi?

Bacasız şömineler herhangibir baca sistemi gerektirmediği için ve dahili yakıt haznelerine sahip oldukları için tamamen modüler ve taşınabilirlerdir. Bu yüzden kiralık evlerde oturanlar için yada yazlık-kışlık evlerde oturanlar için son derece uygun bir şömine çözümüdür.

 

Yakıt Tüketimi ne kadardır?

Şöminenin modeline ve yanma ayar mekanizmasının kullanım şekline göre değişkenlik göstermekle beraber yapılan testlerde 1,lt kapasiteli bir yanma haznesinin 3-4 saat kesintisiz yanma sağladığı tespit edilmiştir. Bacasız şömineler ile ilgili kalite belgelendirme kuruluşlarının normları vardır. TÜV kalite belgelendirme kuruluşunun kriterlerine göre şöminenin yanma haznesi saatte 0.5 litre’den fazla yakıt tüketmeyecek ebatlarda üretilmelidir. Yanma haznesinin tüm metal aksamları paslanmaz çelikten üretilmelidir.

 

Bacasız şöminelerin alevi gerçek midir?

Bio-ethanol yakıtlı bacasız şöminelerde herhangi bir alev efekti değil gerçek alevin seyir keyfini ve sıcaklığını istediğiniz her mekanda yaşayabilirsiniz.

 

Yakıtı nasıl temin edebilirim?

5-10-20 litrelik bidonlar halinde firmamıza sipariş verebilirsiniz.

 

Bacasız şömine yanarken zararlı gazlar açığa çıkar mı?

Kullanılan yakıtın tarım ve orman ürünlerinden üretilmesi yani fosil olmayan bio yakıt olması nedeniyle yanma sonucu ortaya sadece ısı+su buharı ve CO2 çıkar. Açığa çıkan karbondioksit 2 orta boy mumun yanması sonucu açığa çıkan karbondioksit kadardır. Tehlikeli olan karbonmonoksit, azot oksit ve aldehit gibi zararlı atık gazlar 750oC’den sonra açığa çıkar. Etanol yakan super flamm  bacasız şöminelerde yanma sıcaklığı 400oC’nin altında olduğu için bu gazların ortaya çıkacağı zararlı atıklar oluşmaz ve insan sağlığı açısından risk oluşturmaz.

 

Teknik Bilgiler ve Kullanım Şartları

 

Bacasız şömineler güvenli midir?

Bacasız şömineler gerçek alev içerdiğinden tüm ateş kaynaklarının içerdiği riskleri taşımakla beraber, Firmamız Bacasız Şöminelerinin Ar GE süreçlerinde alev ayar mekanizması, burner malzeme kalınlıkları, izolasyonüstünlükleri ile risk minimum düzeye çekilmiştir. Buna rağmen kullanım yeri ve kullanıcı profiline bağlı olarak (ev hayvanları, çocuklu aileler, kalabalık ortamlar, rüzgar alan yerler dikkate alınarak) model ve uygulama tercihleri değişebilir. Bu konuda firmamızın deneyimlerimden faydalanabilirsiniz.

 

Isıtma kapasitesi ne kadardır?

Bağımsız laboratuarlarda yapılan testlerde 1 litre yakıtın 1 saatte yaydığı ısı 7.1 kw olarak ölçülmüştür. Bu yakıtın 2 saatte tükenmesi durumunda 3.5 kw/h, 3 saatte tükenmesi durumunda 2.4 kw/h ısı açığa çıkar.

 

Nasıl monte edilir?

Bacasız şöminelerin kurulumu oldukça kolaydır. uygun gördüğünüz yere konumlandırabilir, dilerseniz yerde ğiştirebilirsiniz.

 

 

 

 

Havalandırma gerekli midir?

Bacasız şömineler açık şömine konseptinde olup yanan havayı bulunduğu ortamdan alırlar. 70 m3 hacmindeki bir oda için saatte sadece 2 m3 yanma havasına ihtiyaç duyduğundan, odadaki doğal hava sirkülasyonları gereken taze havayı sağlamaya yeterlidir ve ekstra havalandırmaya gerek kalmaz.

 

Herhangi bir bakım gerektirir mi?

Herhangi özel bir bakım gerektirmez. Evinizdeki mobilyayı temizler gibi nemli bir bezle silmeniz yeterlidir.

 

Kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Yakıt doldururken çevresine sıçratmamaya ve yanma haznesini taşırmamaya özen gösterin. Bu gibi durumlarda yakıtı kağıt havlu veya kuru bir bezle temizledikten sonra şömineyi yakın. Yanma haznesine yakıtı ağzına kadar doldurmayın. Yakıt doldurma ve ateşleme için şömine beraberinde verilen özel maşayı kullanın. Şömine yanarken ateşin üzerine yakıt ilave etmeyin. Yanma haznesi soğumadan bölmesinden çıkartmayın. Ateşleme için kağıt, tahta veya başka yanıcı madde kullanılmamalıdır. Yakıt olarak tavsiye edilenin dışında jel ya da diğer yanıcı ve yabancı maddeler kullanmayınız. Super flamm Bacasız Şöminelerin 

 

ürün güvencesi ISO ve TÜV kalite belgeleriyle desteklenmiştir. Etanol yakan, dumansız ve çevreci bacasız şömineler müstakil ve apartman konutlar ile işyerlerinin yanı sıra otel, alışveriş merkezi, restaurant, kafeterya, bar gibi çeşitli alanların iç ve dış mekanlarında bacaya ihtiyaç duymaksızın kullanılabilmekte, doğal alev ile ısınma ve estetiği birleştirmektedir. 

 

Bacasız şöminelerde kullanılan yakıt denatüre etanolün temini…..firmasının güvencesinde olup, resmi kurumlardan alınan izinlerle şömine yakıtı adı altında tarafımızdan satılmaktadır.

 

Bacasız şöminelerimizin yanma haznesi (Burner’lar) SAE 304 paslanmaz çelikten üretilmiştir. Pek çok denemeler sonucu özellikle yakıt üretimi, alev boyutu, ısıtma kapasitesi ve uzun süreli sorunsuz yanması optimum hale getirilecek şekilde alev ayar mekanizması iç hazne oluşumu, malzeme kalınlıkları ve ebatları ideal halini bulmuş, emniyetli bir yanma ortamı sağlanmıştır.

 

Dumansız, dolayısıyla baca gerektirmeyen külsüz, zahmetsiz şöminelerimizi apartman daireleri ve pek çok bacasız ortamda keyifle kullanabileceksiniz. Alevin görsel keyfini sürerken bacasız oluşuyla bacadan kaçmayan ısı enerjisi sayesinde ısınabileceksiniz de. Ayrıca, yanlış baca sistemleri nedeniylekullanamadığınız mevcut şöminelerinizde de bacayı kapatarakburnerlarımızla şömine keyfini zahmetsizce yaşayabilirsiniz.

 

Bağımsız laboratuarlarda yapılan testlerde 1 lt yakıtın 1 saatte yaydığı ısı 7.1 kwolarak ölçülmüştür. Denatüre etanol fosil yakıt olmadığından yani hububat ürünlerinden elde edilen biyolojik bir yakıt olduğundan bir hidrokarbondur. Yani yanma sonucu ısı+su buharı+CO2 açığa çıkarır.

 

Bacasız şömineler nasıl kullanılır?

Şömine haznesine (burner) yakıtı üstten 0.5 cm kalacak şekilde doldurun. Yakıt doldururken sıçratmamaya ve taşırmamaya özen gösterin. Yakıt dolumu tamamlandığında şömine beraberinde verilen maşayı kullanarak şömineyi yakın. İlk 5-10 dk mavi renginin hakim olduğu bir alev belirecek. Birkaç dakika sonrasında da şöminenin ideal yanma sıcaklığını yakalamasıyla mavi alevin yerini sarı ve kızıl renklerin hakim olduğu alev rengi alacaktır. Her yakma işlemi sırasında yanma haznesinin tamamen doldurulması önerilmektedir. Şömineyi istediğiniz zaman şömine beraberinde verilen maşa yardımıyla söndürebilir veya yanma hızını ve yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz.